Kadınca Moda

Bilinçli ilk yardım hayat kurtarır! İşte en sık yapılan hatalar

  Bilinçli ilk yardım hayat kurtarır! İşte en sık yapılan hatalar

  İlk yardım becerileri herkes için gereklidir.

  Ancak yaralı bir kişiye nasıl yardımcı olacağınıza dair yeterli bilgiye sahip değilseniz, işi daha da kötü hale getirebilirsiniz.Sizin için insanların ilk yardım esnasında yaptıkları en yaygın hataların bir listesini hazırladık.

  İlk yardımda doğru bilinen yanlışlar

  Her şeyden önce

  Tehlike içinde olmadığından emin olun. nabzını, nefesini ve gözlerini kontrol edin . Hayat belirtileri yoksa derhal kalp masajı uygulayın.

  Şiddetli kanama olması durumunda

  En büyük hata: hemen turnike uygulamak. Yapmanız gereken ilk şey kanamanın durdurulmasıdır. Bu yüzden yaraya en yakın damarı kelepçelemeniz gerekiyor. Steril bir mendil ya da kumaş parçası kullanın. Turnike ancak acil durumlarda uygulanmalı ve bu konuda eğitim almış kişiler tarafından yapılmalıdır.

  Önemli: Turnikeyi, her saat 10-15 dakika boyunca gevşetin atardamara basmayı unutmayın. Ardından, turnikeyi tekrar sıkın ancak 30 dakikadan fazla olmamasına dikkat edin.

  Bir burun kanaması durumunda

  Başlıca hata: Başı geriye doğru yatırmak. Burun içine peçete ya da pamukla tampon yapmak ve enseye su tutmak da doğru bilinen önemli yanlışlardandır. Kişinin önce oturmasını sağlayın kan akışına izin vermek için kafasını hafifçe öne koyun. 10 dakika kadar bekleyin. Başın kalp seviyesinden yükseğinde bir pozisyonda istirahat edilmelidir. Kanama hala devam ediyorsa mutlaka bir doktora danışın.

  Hipotermi durumunda

  Ana hata: vücuda yağ ve vazelin sürmek. Her şeyden önce kişi sıcak bir yere alınmalı ve vücudu örtülmelidir. Islak kıyafetleri kurularıyla hemen değiştirilmeli ve sıcak battaniyeye sarılmalıdır. Sıcak bir içecek ve sıcak bir yemek de kişiye iyi gelecektir.

  Önemli bir not: Kişiye asla alkol vermeyin. Alkol kan damarlarını genişletir ve bu ısı kaybına neden olur.

  Kalp durması durumunda

  Temel hata: farklı yaştaki insanlar için aynı işlemleri gerçekleştirmek. Erişkinler için dolaylı bir kalp masajı iki elle gerçekleştirilir: Avuç içi tabanı göğüste bastırılır ve elin başparmağı kişinin çene veya bacaklarına bakmalıdır. Bir bebek için dolaylı bir kalp masajı yapmak için iki parmağınızla bastırmanız gerekir.

  Önemli: Dolaylı bir kalp masajı, kişi düz ve sağlam bir yüzeye yerleştirildiğinde gerçekleşebilir.

  Yanık durumunda

  Temel hata: yanık kabarcıklarının delinmesi. Yanığa sebep olan etkenden kişi uzaklaştırılmalıdır. Kimyasal yanıklarda mutlaka bölge temiz suyla uzun süre yıkanmalıdır. (çamaşır suyundan ellerin zarar görmesi gibi) Eğer kişinin vücut bölgesinde bir yanma olduysa üzerindeki kıyafetleri hemen çıkartılmalıdır. Yanık olan bölge mutlaka 10–15 dakika suya tutulmalı ve soğutulmalıdır. Yanığın olduğu bölgeye bandaj uygulayın üstüne buz koyun. Her şey bittiğinde bir doktor çağırın.

  Önemli: Bir yanık şiddetliyse, kişiye biraz tuz veya mineralli su verin.

  Çıkık durumunda

  Yaygın hata: Çıkık ya da kırık durumunda hasarlı bölgeyi eğip bükmek. Bir çıkık türünü yalnızca röntgen sayesinde öğrenebiliriz. Bu yüzden yapabileceğimiz tek şey, kişinin vücudun yaralı bölümünü hareket ettirmesine izin vermemek. Eğmeyin ya da bükmeyin. Görseldeki gibi yaralı kısım hariç tutularak bir bandaj yapılmalıdır.

  Önemli: Bandajları sıkı uygulamayın. Dolaşım normal kalmalıdır.

  Zehirlenme durumunda

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ
  Yandex.Metrica