Kadınca Moda

Baharat ve Otların Yemekler İçin Önemi

  Baharat ve Otların Yemekler İçin Önemi

  Bir aşçının en önemli özelliklerinden biri de otlar ve baharatı iyi bilmesi ve yerinde kullanmasıdır. Otlar ve baharat yemeklere, yiyeceklere, içeceklere, yağlara vb. lezzet verir, yani hoşa giden bir özellik kazandırır. Yiyecek hazırlıklarının çeşitli aşamasındandır. Otlarla baharatı birbirinden ayırmak biraz zordur. Birçok ot da baharat arasında sayılabilir.

  Genel olarak otlar ve baharat, bitkilerin, nanede olduğu gibi yaprakları, hardal ve kimyonda olduğu gibi tohumları, kaparide olduğu gibi tomurcuklan, ardıçta olduğu gibi meyveleri, biberiye ve kekikte olduğu gibi yaprak ve dalları, sarımsak ve

  soğanda olduğu gibi etli toprak altı yumru soğan köklerinden oluşur. Taze ve kuru olarak
  saklanılırlar. Kuru olanlar, iyi kurutulur ve saklanırlarsa tazeden 2-3 misli daha fazla kuvvetlidir. Tazeler daima tercih edilmelidir. Baharatla otlar arasında esasen büyük bir fark yoktur. Baharat, yani baharların tümü aroma veren yumru köklerin, meyvelerin, tohumların, ağaç kabuklarının genelde kurutulmuş şeklidir.

  Otlar yemeğe daha çok güzel koku, aroma katarken baharat bunun yanında bir de lezzet kazandırır.
  Baharat, genellikle uzak, yabancı ülkelerle ilgilidir. Tarçın, safran, yenibahar bunlara örnek olarak verilebilir. Bazı bitkiler hem ot hem baharat olarak bilinir. Curry (köri) bunlardandır. Baharatm yiyeceklerde koruyucu özellik oluşturduğu söylenir. Aslında kuvvetli kokularından dolayı bozulmadan oluşan kokulan bastırırlar. Baharatm genel iştah açıcı özelliği çok dikkati çeker.

  Tane olanlar hemen öğütülerek kullanılmalı (mümkün olanları), toz hâlinde olanlar mecbur olmadıkça kullanılmamalıdır. Ağızları sıkı kapalı, cam kavanozlarda ve serin yerlerde saklanmalıdır. Toz hâlinde iken kokusunu yitirebilir, içine konulan katkı maddelerinin kontrolü zordur.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ
  İletişim: elisleriblogum@mail.com.tr