Kadınca Moda

Amonyak İle Evde Koltuklarınızı Temizleme Yöntemi

  Amonyak İle Evde Koltuklarınızı Temizleme Yöntemi

  Kumaş kaplı koltuklar nasıl silinir?

  Her şeyden önce koltuğumuzu alırken veya daha sonrasında aldığımız yere ulaşabiliyorsak, nasıl bir temizleme yönteminin daha uygun olduğunu sormalıyız. Bazı kumaşlar bir takım deterjan veya sıvılar yüzünden zarar görebilir.

  Klasik bir yöntem olan, beyaz kalıp sabun ve havlu ile koltukları temizlememiz mümkün.
  Yarım kova ılık su içerisine yarım şişe amonyak karıştırıyoruz. Amonyak özellikle lekeleri çıkarmada çok etkilidir. Ağartıcı özelliği taşıması sebebiyle koyu renkli koltuklarda kullanmaktan kaçınmalı hatta kullanmadan önce koltuğun görünmeyen küçük bir alanında deneme yapmalıyız.

  Arap sabunu ev temizliğinde pek çok yüzeyde çok iyi sonuçlar veriyor. Bunlara koltuklar da dahil . Elimizin dayanacağı kadar sıcak su içerisine bir miktar arap sabunu karıştırıyoruz. Arap sabunu ile temizlik işimiz bittikten sonra soğuk su ve çamaşır yumuşatıcısı ile ikinci silme işlemi yapıyor, koltuğu kurumaya bırakıyoruz. Eğer elektrikli süpürgemiz su çekmek için uygunsa, fazla suyu süpürgeyle çekebiliriz.
  Marketlerde koltuk silmek için pek çok kimyasal ürün satılmakta. Bunlar da koltuk silmede başarılı sonuçlar alınmasını sağlıyor. Bu maddeleri kullanmadan önce dikkat etmemiz gereken şey ağartıcı özelliği olup olmadığı. Koltuklarımızı temizlemek isterken renklerini soldurmaktan kaçınmalıyız.
  Kullanacağımız deterjan veya silme suyu karışımı her ne olursa olsun, örme lif ile uygulama yapmak sonuçların daha iyi olmasını sağlar.
  Koltukları silmek için hazırladığımız deterjan veya sabun vs karışımının içine sirke katmak temizlikte daha iyi sonuç elde etmemizi sağlar.

  Kumaş kaplı koltuklardan leke çıkarmak için kullanılan yöntemler:

  Çamaşır suları birçok lekeyi çıkarmada yardımcı olacaktır. Yine de bu maddeleri kullanmadan önce mutlaka görünmeyen küçük bir alanda denemekte fayda var.
  Limon kolonyası leke çıkarmada oldukça etkili.
  Çiğ lahana ile lekeleri silmek hem koltukta hem halılarda işe yaramakta.
  Tükenmez kalem lekesini saç spreyiyle çıkarmak mümkün. Bir pamuğun üzerine saç spreyi sıkıyor, lekeyi ovalayarak siliyoruz. Mürekkep lekesi içinse saç köpüğü kullanmak etkili bir yöntem.

  Deri kaplı koltuklar:

  Deri koltuklar için mutlaka deri için özel üretilmiş temizlik malzemeleri kullanmak, koltuklarımızın ömrünü uzatacaktır. Deri temizlik malzemeleri hemen her markette satılmaktadır. Bu maddeleri şişenin arkasında yazan kullanma talimatına göre yapmamız uygun olur.
  Deri koltuklar için bir diğer temizleme yöntemi ise arap sabunu-su karışımı kullanmak. Ilık bir kova su içine bir avuç kadar arap sabunu karıştırıp bu suyla yumuşak bir bez yardımıyla koltukları siliyoruz. Bu işlemin ardından koltuğu kuru bir bezle iyice kuruluyoruz. İşlem bittikten sonra mutlaka deri bakım ürünü kullanmalıyız. Bakımı uyguladıktan sonra deri koltuklar ilk günkü kadar temiz ve güzel olacaktır.

  Koltuk silerken dikkat edilmesi gerekenler:

  Ağartıcı deterjanlar koltukların rengine ve döşemesine zarar verip aşınma yapabilir. Mutlaka uygun deterjanlar kullanmalıyız ki koltuklarımıza geri dönüşü olmayan zararlar vermeyelim.
  Deri koltuklar oldukça hassas olduğundan temizlik esnasında kumaş kaplı koltuklara uyguladığımız yöntemlerden kaçınmalıyız.
  Deri koltukların bakımlarını aksatmadan yapmalıyız.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ
  İletişim: elisleriblogum@mail.com.tr